A.S.A.I.

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Asociatia Studentilor Arhitecti Iasi


    Istoria arhitecturii universale

    avatar
    Raluca


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 23/10/2009

    Istoria arhitecturii universale Empty Istoria arhitecturii universale

    Mesaj  Raluca Sam Feb 26, 2011 8:43 pm

    Buna ziua,

    Voi posta aici adresele site-urilor de transfer de date pe care voi incarca carti pentru voi, precum si linkuri diverse legate de subiectele pe care le studiem.

    Sper sa cunoasteti cu totii limba engleza, altfel avem o problema. Nu prea exista carti de arhitectura - fie istorie sau teorie- traduse in limba romana.

    "Cele zece carti de arhitectura" ale lui Vitruvius, din care aveti deocamdata de citit cartea a cincea si a sasea, sunt in biblioteca scolii, in romana.

    Lectura placuta - sau "Do try to enjoy it, history is fun!" Very Happy
    avatar
    Raluca


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 23/10/2009

    Istoria arhitecturii universale Empty Re: Istoria arhitecturii universale

    Mesaj  Raluca Dum Feb 27, 2011 2:36 am

    http://socserv.mcmaster.ca/~econ/ugcm/3ll3/fustel/AncientCity.

    "Cetatea antica", de Fustel de Coulanges. V-am pomenit de ea in primul curs.

    Pentru a intelege care a fost mecanismul colonizarii romane, va rog sa cititi , din Cartea a cincea, paginile 302-335, de la "The municipal regime dissapears", pana la "Christianity changes the conditions of government".


    avatar
    Raluca


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 23/10/2009

    Istoria arhitecturii universale Empty Re: Istoria arhitecturii universale

    Mesaj  Raluca Mar Mar 01, 2011 1:26 am

    http://www.mcah.columbia.edu/ha/html/ancient.html

    Asta e un site pe care il veti putea folosi si pentru cursul de anul viitor.
    avatar
    Raluca


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 23/10/2009

    Istoria arhitecturii universale Empty Re: Istoria arhitecturii universale

    Mesaj  Raluca Joi Mar 03, 2011 3:22 pm

    avatar
    Raluca


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 23/10/2009

    Istoria arhitecturii universale Empty Teme lucrari

    Mesaj  Raluca Mar Mar 15, 2011 6:21 pm

    Buna ziua.

    Ati fost rugati sa-mi trimiteti adresele de email pana lunea aceasta, nu pana lunea viitoare. Eu am trimis mailuri continand tema pana marti dimineata, ora 1 am. Cum nu sunt, si nici nu ma simt vanzator de bilete intr-un ghiseu, nu mi se pare normal sa stau acum si sa raspund tuturor intarziatilor, drept pentru care va rog sa va faceti rost de teme de la colegii care se afla in posesia lor.
    Multumesc.

    - Scuza "Nu mi-am facut lucrarea pentru ca nu am primit tema" este invalida.

    Reamintesc si aici ca predarea este pe 25 martie, ora 24, via mail. Cele care vor sosi dupa ora 24 si 5 minute nu vor fi acceptate.

    Continut sponsorizat


    Istoria arhitecturii universale Empty Re: Istoria arhitecturii universale

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 08, 2024 12:53 pm